Erkeklerde Meme Kanseri

Prof. Dr. Abut Kebudi

Prof. Dr. Abut Kebudi Randevu ve İletişim Bilgileri

Erkeklerde meme kanseri nedir?

Erkeklerde de, kadınlarda olduğu gibi meme kanseri görülebilmektedir. Yalnız bu % 1 oranındadır. Yani 100 kadında meme kanseri görülüyorsa, bir erkekte meme kanseri görülmektedir. Ama yine de önemsenmesi gereken bir hastalıktır. Bu nedenle, dikkatli olmakta yarar vardır.

Erkekte meme kanserinin belirtileri nelerdir?

Erkekte meme kanseri kendini, ele gelen bir sertlik olarak, memede bir yara olarak, meme ucundan bir akıntı, kan gelmesi ya da koltuk altında bir sertlik olarak gösterebilir. Böyle bir durumda, bunun ciddi bir hastalık olabileceğini düşünmek ve gerekli tedbirleri almak çok önemlidir.

Erkeklerdeki meme kanserlerinde tanı yöntemleri nelerdir?

Erkeklerdeki meme kanserlerinde de, kadınlarda olduğu gibi, hastanın muayenesi, gerekli görüntülemeler(ultrason ya da yerine göre mamografi) ve gerekiyorsa bir ince ya da kalın iğne biyopsisi yapılarak tanıya gidilmesi çok önemlidir. Bundan sonraki aşamada ise hastalık bulunduğu taktirde, gerekli ameliyat ve tedavilerle devam edilir.

Erkeklerde görülen meme kanserlerinde tedavi yöntemleri nelerdir?

Erkeklerde görülen meme kanserlerinin tedavi yöntemleri yine kadınlardakine benzer, memeye yönelik cerrahi, koltuk altına yönelik cerrahi ayrı ayrı düşünülür. Burada meme yapısı küçük olduğundan genelde memenin tamamının alınması söz konusudur. Ek tedavilerde ise, yine kadınlarda görüldüğü gibi, ek onkolojik tedaviler yapılmaktadır.


Prof. Dr. Abut Kebudi İletişim