Prof. Dr. Abut Kebudi

Prof. Dr. Abut Kebudi

Dr. Abut Kebudi, 1981 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni bitirdi. 1988 yılında İstanbul Üniversitesi, İstanbul Tıp Fakültesi, Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda uzmanlık eğitimini tamamlayarak, Genel Cerrahi uzmanı oldu.

Daha sonra Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Genel Cerrahi Uzmanı olarak çalıştı. 1990-1992 yıllarında Çorlu Asker Hastanesi’nde Tabip Asteğmen olarak askerlik hizmetini tamamladı.

1992 yılında ABD Kaliforniya Üniversitesi’nde (University of California, Los Angeles) Laparoskopik cerrahi ve Onkolojik cerrahi (özellikle meme kanseri) konularında çalıştı. İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda Laparoskopik cerrahi ve meme cerrahisi konularında çalıştı, ayrıca Cerrahi Gastroenteroloji Endoskopi Eğitim Kursu’na katıldı ve bu konuda sertifikasını aldı.

Dr. Abut Kebudi, 1998’de Genel Cerrahi Doçenti,  2004 yılında Profesör oldu. Cerrahi Onkoloji Yan Dal Uzmanlığı vardır. “European Breast Center (Düsseldorf)” Onkoplastik Meme Cerrahisi Sertifikası, “European Board of Surgery Sertifikası” vardır.

2004-2016 yıllarında Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’inde profesör olarak görev yaptı,  aynı fakültede Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanlığı, Cerrahi Tıp Bilimleri Bölüm Başkanlığı, Fakülte Yönetim Kurulu Üyesi, Fakülte Kurulu üyesi, Dekan Yardımcısı, Sağlık Hukuku Merkezi (SAHUMER) Başkanı idari görevlerini yürüttü. Halen Okan Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim üyesi ve Meme Merkezi Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Dr. Abut Kebudi, Genel Cerrahi, Meme Cerrahisi, Endokrin Cerrahi ve özellikle Cerrahi Onkoloji konularında araştırma ve uygulamalar yapmaktadır. Ulusal ve uluslararası dergilerde yayımlanmış ve bilimsel kongrelerde sunulmuş 250 civarında bilimsel yayını bulunmaktadır.

2018 yılında Avrupa Meme Cerrahisi Executive Committee tarafından kendisine çalışmaları dolayısıyla “Onursal Meme Cerrahisi Diploması” verilmiştir.

American College of Surgeons (ACS), Europan Association of Endoscopic Surgery, EURAMA (European Asian Society for Breast Disease), Endokrin Cerrahi Derneği, Cerrahi Onkoloji Derneği, Türk Cerrahi Derneği, İstanbul Meme Hastalıkları Derneği, Endoskopik Laparoskopik Cerrahi Derneği, Ulusal Travma ve Acil Cerrahi Derneği üyesidir.

Dr. Abut Kebudi, Marmara Anadolu Yakası Meme Hastalıkları Sürekli Eğitim Toplantıları (MAYMET) platformu kurucu üyesi olup, aylık düzenli bölgesel ve yılda bir kez de European Society of Oncology (ESO) ile  ortak bilimsel meme kanseri toplantıları düzenleme kurulundadır. Meme Hastalıkları ve Cerrahisi konularında ulusal ve uluslararası çalışmalar yürüten SENATÜRK (Senology Academy of Turkey), kurucu üyesi ve başkan yardımcısıdır. Yılda bir uluslararası öğretim üyeleriyle birlikte yürütülen “International  Reconstructive Breast Surgery (IREBS) ” kursu düzenleme kurulu ve bilimsel kurul üyesidir.

Dr. Abut Kebudi halen Meme Cerrahisi Derneği başkanlığı görevini sürdürmektedir.

Evli ve iki çocuk babasıdır.